Monday, September 15, 2008

Aluvere koolimaja sügisel 2008

Eilsel Virumaasõidul sai ülesse otsitud siin paljukirjutatud Aluvere koolimaja. Koolimaja saatusest on kirjutanud Emmeliina selle postituse kommentaarides. Järgnev pildirida kajastab hoone olukorda praegu.

Mihkel klõpsis 14.09.2008 ja siia riputas 15.09.2008

7 comments:

sjgelle said...

Mis see teine maja on, väiksem?
Kurb vaadata, hüljatuse tunne.

Aga sügisest polegi veel märke - aina roheline kõik!

Mihkel said...

Koolihoone on selline T-kujuline. See väiksem on fassaadiga maante poole ja suurem teistpidi selle taga. Neljandal pildil on näha vana maja vasak tagumine külg suure osa küljes. Koolimaja "õige" pool oli võssa kasvanud ja arusaadavt pilti ei saanudki. Kui vaadata viiendat pilti, siis see külg on ka artikli Aluvere esimistel piltidel.

Eppppp said...

Kellele see koolimaja kuulub? Riigile? Või eraomandusse?

Naljakas näha Aluvere bussijaama silti, tõepoolest on väga sarnane Saluveeri nimele. Ma arvan, et Tiidu teooria võib tõele vastata, et selle järgi nad oma nime eestistastid.

sjgelle said...

Loe, Epp, eelmise (või üleeelmise) postituse alt Emmeliina kommentaare, siis saad teada tõe.

tsaluv said...

Kindlasti oli niimoodi:

Schwarzberg = S
Aluvere = aluveer

Ennu nimetähed olid siis ikka ES

Eppppp said...

Nüüd leidsin jah, see oli juulikuust. Kurb lugu.

Emmeliina said...

Tere, vaat mis meeldiv juhuste kokku langemine. Olen selleaegne toidutare perenaine Liina. Kui endised tare pildid huvitavad, siis tuleb minna delfi pilt ja albumi kasutaja Emmeliina.
praegune mahajäetud olukord on kestnud 1999 talvest peale kui Sõmeru vald otsustas maja suure raha eest maha müüa ja meid, kui rentnikke, sealt praktiliselt minema ajas. Kuid ei tulnud rikast kosilast ja nii hävis kultuuripärand, mida meie kümme aastat hoidsime. Saime ju kooli poolt mahajäetud räämas maja, millest korda jõudsime teha väga vähe. tahtsime sinna kogu perega elama minna ja lisaks söögikohale muuseumi teha. sel ajal oli valla poolt nõutud 280 000 nii suur raha, et siis poleks maja ehituseks midagi jäänud. Samuti ei arvestanud nad seda osa maha, mida olime majasse investeerinud. Vot selline kurb lugu selle vana auväärse majaga. Viimased pildid on tehtud sel kevadel.

July 22, 2008 7:16 AM
Delete
Blogger tsaluv said...

Mäletan toidutaret küll. Tulime ka sisse ja arvatavasti rääkisin ka oma vanematest. Käime iga aasta Eestis ja minu sugulane elab Liimala külas, nii et oleme näinud kuidas olukord Aluveres pidevalt viletsamaks on läinud. Kahju küll.
Vaatasin just delfi pilte.

July 22, 2008 9:03 AM
Delete
Blogger sjgelle said...

No näe, tore, et blogi ühendab inimesi. Mina polekski osanud suurt midagi öelda, ainult seda, et olen Eeriku tütar.
Mälestustes on Eerik oma venna Ennu direktoriks olemise ajal Aluvere koolipoiss.
Mina pole kahjuks Aluveres käinud. Isa vist käis enne haigestumist 80ndate lõpupoole.

July 23, 2008 12:50 PM
Delete
Blogger Emmeliina said...

kolisime Rakvere KEK-i juurde poogitud uusasumisse Näpile 1982. Panin oma vanemad pojad nimelt sinna pisikesse, imeilusa aiaga maakooli, mitte linna, mistõttu sain isegi halvakspanu osaliseks. Kool asus Tallinn - Narva maantee ääres, vana osa üle 100 aasta, uus EW ajal juurde ehitatud.Kooli oli meilt neli km. Hommikul mindi bussiga, tagasi tuldi üle põllu jalgsi. 1988 sügisel valmis uus maja hoopis teises kohas. Kolimine käis uisapäisa, pärast lõhuti palju, seif visati ülevalt niimoodi alla, et trepp läks puruks. Maja jäi haridusosakonna bilanssi ja sinna paigutati lihakombinaati ehitavad soomlased ööbima. Meile pakuti võimalust neid toitlustama hakata ja toidukoha ehitamist. Siis läks koos uue korraga hoone Sõmeru KOV-i bilanssi ja jäime rentnikuteks, sest selleaegse esinaise poeg tahtis hoonet endale. Mul selleaegne lugu valmis, kuid redigeerimata ja ootab ilmselt ilusa suve lõppu. Tõesti huvitav see ühenduslüli, isegi pojad olid hämmingus.

Emmeliina said...

Tere
Mihkel, oled piltidel vana maja olukorda tabanud. Käisin kuu aega hiljem, nüüd juba pildistan rohkem detaile.
Vana maja ühendab, kas pole?
Praeguse vallavalitsuse ajal hakkasid küll uued tuuled puhuma, maja müüdi kellelegi, isegi ajalehes kirjutati, et nüüd saab vana kool uue elu, kuid võta näpust, varsti riputati üles kinnisvarafirma kuulutus. Ripub juba viis aastat, ilmselt on hind kõrge.